Ray Dalio – Finansal Döngüler ve Anomaliler

Bu üç şey daha önce hiç gerçekleşmedi!

Ray Dalio, para ve kredinin dönüşümü, siyasi ve yapısal çatışmalar ve yeni baskın güçlerin ortaya çıkışı dahil olmak üzere ekonomi tarihini şekillendiren üç önemli temayı tartışıyor. Geçmişteki bu tarihsel çatışmaları ve devrimleri anlamanın önemini vurgulayan Dalio, Marshmallow Testi’ni finansal yatırımlar yaparken hazzı ertelemek için bir metafor olarak kullanıyor. Dalio, para harcamadan yaşamak için gereken zaman dilimini göz önünde bulundurmayı ve yatırım yapmadan önce riskleri ve ödülleri değerlendirmeyi tavsiye ediyor. Ayrıca gelecekteki performansın göstergesi olarak geçmiş başarılara çok fazla güvenilmemesi konusunda uyarıyor ve riski azaltmak için asimetrik portföy çeşitlendirmesini teşvik ediyor. Dalio’ya göre yatırım piyasası sürekli öğrenme ve adaptasyon gerektiren karmaşık bir oyundur.

1930’lardan günümüze ekonomi tarihini şekillendiren üç önemli olayı gerçekleşmiştir. İlk konu, 1930’lardan 1945’e kadar olan zaman diliminde dramatik bir şekilde değişen ve satın alma gücüne ihtiyaç duyanlar için anlaşılması elzem olan para ve kredinin dönüşümüdür. Hükümetler, borçlarını kapatmak için daha fazla para basmak üzere FED gibi Merkez Bankalarına büyük ölçüde bel bağlamışlardır. 2008 yılında ortaya çıkan bankacılık krizi ve faiz oranlarının sıfıra düşmesiyle başlayan durum, hükümetleri borçlarını ödemek için daha fazla borç yaratmaya zorlamıştır. İkinci konu ise tarih boyunca her zaman para ve güç etrafında şekillenen uzun süreli yapısal ve siyasi çatışmalardır. Günümüz bağlamında, kaynakların yetersizliği ve gücün dağılımı önemli bir ekonomik endişe haline gelmiştir. Bu mücadele, kapitalist ve sosyalist ideolojilerin yanı sıra gücün nasıl paylaştırılacağına karar vermesi gereken diğer siyasi gruplarda da kendini göstermektedir. Üçüncü konu, Çin’in yükselişi gibi dünyadaki ekonomik dinamikleri değiştiren yeni baskın güçlerin ortaya çıkışı etrafında dönmektedir. Çin, son 36 yılda bireysel gelirde ortalama 30 kat artışla bazı geleneksel ekonomik güçleri geride bırakan hızlı bir ekonomik büyüme yaşamıştır. Bu büyümenin her birey için geniş kapsamlı etkileri vardır; zira insanlık olarak ilerlemek ve sağlıklı kalmak gibi zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmalı, birlikteliğimizi korumalı ve birbirimizi takdir ederek desteklemeliyiz.

Tarihte hemen her ülkede sıklıkla yaşanan ve kaçınılması mümkün olmayan geçmiş çatışmaları ve devrimleri anlamanın önemini büyüktür. Bu meselelerin etkili bir şekilde ele alınabilmesi için karşıt taraflara yönelik belirli bir anlayış ve saygı düzeyinin gerekli olduğu açıktır. Marshmallow Testi, hazzı ertelemek ve akıllı finansal yatırımlar yapmak için bir metafor olarak anlatılır. Yatırım yapmadan önce para harcamadan kaç gün, hafta veya ay yaşanabileceğini düşünmek ve hesaplamak önemlidir. Bu ilk adımı, çeşitli yatırım seçeneklerinin göz önünde bulundurulması ve risk ve ödüllerin değerlendirilmesi izliyor. Akılda net bir finansal hedefin olmasının çok önemli olduğu ve yatırım yapmadan önce bu hedefe ulaşmak için gereken sürenin hesaplanmasının önemi açıktır. Ayrıca, riskleri en aza indirirken getirileri en üst düzeye çıkarmanın ve yatırımların sadece para kazandırmayacağının, aynı zamanda zaman ve çaba gerektirdiğinin farkında olmanın önemini unutmamak Ray Dalio’nun her zaman vurguladığı bir şeydir. Son olarak, yeni deneyim ve bilgilerin zaman içinde büyüme ve ilerlemeye yol açacağını sürekli öğrenme ve adaptasyonu teşvik edilmesi kişisel ve finansal gelişim için hayati önem taşır.

Yatırım deneyimlerin ve gelecekteki performansın göstergesi olarak geçmiş başarılardan kaçınmak büyük hatalara düşmemizi engeller. Geçmiş performanslar geleceğin bir garantisi değildir. Ray Dalio geçmişte bir şirkete yatırım yaptığı ve fiyat düştüğünde daha fazla hisse almayı düşündüğü özel bir örneği hatırlıyor. Ancak, şirket aslında başka bir şirket tarafından satın alınmanın eşiğindeydi, bu da fiyatın hızla yükselmesine neden oldu ve daha fazla hisse almama kararından pişmanlık duymasına neden oldu. Ancak o noktada olayların böyle gelişeceğini bilebilmesi imkansızdı. Ray Dalio sadece iyi bir performans geçmişi olan varlıklara yatırım yapma tuzağına düşülmemesi konusunda uyarıyor, çünkü bu varlıklar aşırı fiyatlandırılabilir ve gelecekte potansiyel kayıplara yol açabilir. Dalio Riski azaltmak için asimetrik çeşitlendirmeyi teşvik ediyor. Yani birbiri ile korelasyonu olmayan farklı yatırım türlerinden oluşan bir portföy oluşturmanın önemini vurguluyor. Örneğin, bir hisse senedi endeksi ile bir emtia fiyatı arasındaki korelasyon genellikle düşük olabilir. Hisse senedi piyasaları genellikle ekonomik büyüme ve şirket performansı ile ilişkilendirilirken, emtialar genellikle daha doğrudan arz ve talep faktörlerine bağlıdır. Bu yüzden büyük yatırımcılar her zaman portföylerinin küçük bir kısmı dahi olsa altın ve petrol gibi emtialardan yararlanırlar. Tüm yatırım türlerinin rekabetçi olduğunu ve en iyisini seçmenin zorlu bir görev olduğunu unutmamak gerekir. Tüm bu karmaşıklığa rağmen, profesyoneller kapsamlı araştırmalar yürütür ve bireysel yatırımcılar onlarla rekabet etmek zorundadır. Sonuç olarak, yatırım piyasalarını bir oyun olarak görüyorsak unutmamalıyız ki bu oyunda büyük başarılar elde etmek olimpiyat yarışmalarından bile daha zorludur.

Perspektif Yazar:

Bilim, teknoloji, kişisel finans ve yatırım gibi konuları, 21. yüzyılın yeniliklerini samimi ve anlaşılır bir şekilde tartışıyoruz. Amacımız, okuyucularımıza değerli bilgiler sunarak, geleceğe daha iyi hazırlanmalarını sağlamak.

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir